Haberler   20.08.2021

Sel felaketinde yaraları sarma vakti

Ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgesinde çıkan yangınlardan sonra Karadeniz bölgesinde de sel felaketi yaşadık.

Kastamonu başta olmak üzere Bartın ve Sinop illerimizi sel vurdu. Gün itibariyle can kaybımız 71 oldu. Kayıplar aranmasına devam ediliyor. Duamız, can kaybının daha fazla olmaması.

Yardımeli olarak son çıkan orman yangınlarımızda yangın bölgelerine intikal edip vatandaşlarımıza gıda yardımı, su vs. ulaştırdık. Yanan bölgelere dikilmek üzere 20 bin fidan gönderdik.

Her kurbanda faaliyete geçirdiğimiz “1 Kurban 1 Fidan” projemizdeki fidanları yangın bölgelerine hasretmiş olduk.

Sel felaketinde de Bartın ve Kastamonu temsilcilerimiz aracılığıyla bölgeye intikal ettik. Yaralı ve mağdurlara ulaştık. Bölgede devletimiz AFAD aracılığıyla arama kurtarma çalışmaları, vatandaşlarımızın gıda, su, barınma ihtiyaçlarını karşılıyordu. Biz de devletimize destek olduk ve mağdurlara su, gıda ve çeşitli ihtiyaç malzemeleri ulaştırdık. En ihtiyaç olan şey - her felaketzedenin olduğu gibi - şüphesiz yanlarında olduğumuzu, kardeşler olduğumuzu hissettirmekti. Bunu yapmaya çalıştık.

Böyle zor günlerde mağdurlar imtihan edilirken, bizlerin de imtihan edildiğine inanıyoruz. Yeryüzündeki tüm masumiyetlere, mağduriyetlere elimizden geldiği kadar yetmeye, yetişmeye çalışıyoruz.

Bir millet sadece iyi ve güzel günlerde değil, imtihan gereği gerçekleşen zor günlerden geçerken kenetlenerek millet olur.

Acıları ve sevgiyi paylaşarak güçlenir kardeşlik. Kardeşlik, kara günlerde belli olur. Felaket günlerinde birbirimize ve diğer mazlumlara sahip çıkabildiğimiz, en azından acılarını hissedebildiğimiz oranda kaliteli insan oluruz. Kaliteli mümin, kaliteli kardeş, kaliteli komşu, kaliteli hısım akraba, kaliteli vatandaş, kaliteli kulluk ancak duyarlı olmakla mümkündür.

Yardımeli’nin misyonu, bu erdemi gerçekleştirmek ve küresel ölçekte yaygınlaştırmaktır. Dünyayı ancak bu şekilde iyileştirebiliriz.

Ellerimizi birbirimize “Yardımeli” olarak kullandığımız kadar güzelleşebilir, düşmanlıkları bitirebilir ya dinde kardeş ya insanlıkta kardeş olabiliriz.

Bu görev ve sorumluluğu ifa etmek adına yola çıkmış uluslararası bir STK olarak ülkemiz içinde son felaketlerden elimizden geleni yaptık.

Ülkemizin yetimlerine, ihtiyaç sahiplerine, mağdurlarına elimizden gelen ne varsa her şekilde sahip çıkmaya çalışıyoruz. Alışveriş kartları, ayni ve nakdi yardımlar, yetim desteği, öğrencilere burs, kardeş aile projelerimizle onların yanında oluyoruz.  Sel felaketinde de devletimizle birlikte kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz.

Benzer Haberler
E-Bülten'e kayıt ol faaliyetlerden haberdar ol!