Sosyal Destek Projeleri

Pakistan Eyüp Sultan Köyü Projesi

Pakistan Eyüp Sultan Köyü Projesi

PPakistan 2010 yılında yüzyılın en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kaldı. Hayber Pahtunva, Sind, Pencap ve Belucistan eyaletlerinde ağır sağanaklar sonucu başlayan sel, İndus nehri vadisini büyük bir hasara uğrattı ve Pakistan’ın yaklaşık beşte biri sular altında kaldı.

Kardeş Ülke Pakistan

Pakistan İslam Cumhuriyeti ile tarihten gelen bir kardeşlik bağı vardır. Yaklaşık 200 milyon nüfusu ile kalabalık Müslüman ülkelerden biridir.

Kardeşlerimizin hep yanında olduk

Pakistan 2010 yılında yüzyılın en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kaldı. Hayber Pahtunva, Sind, Pencap ve Belucistan eyaletlerinde ağır sağanaklar sonucu başlayan sel İndus nehri vadisini büyük bir hasara uğrattı ve Pakistan’ın yaklaşık beşte biri sular altında kaldı. Pakistan hükümetinin verdiği bilgilere göre bu felaket yaklaşık 2000’e yakın insanın ölümüne ve 20 milyon insanın doğrudan etkilenmesine neden oldu. Bu felaket ardında binlerce ölü beden ve 136 milyar dolarlık maddi hasar bıraktı.

Yardımeli felaket haberini alır almaz yardım çalışmalarına başladı. Yardımeli afetzedelere yiyecek, barınak, sağlık hizmetleri ve temiz içme suyu sağladı.

 Neden bir köy?

Yardımeli bu facianın ardından Çarsada bölgesinde kalıcı bir yardım olması amacıyla insanların refah içinde yaşayabileceği model bir köy inşaa etmeye karar verdi.

Amacımız, mağdur insanlara sadece bir ev sağlamak değil aynı zamanda İslam’a uygun ve modern değerlere dayanan bir yaşayış sağlamaktı. Bu köye, Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) Efendimizi Medine’de evinde ilk ağırlayan kişi Hz Ebu Eyüp Ensari’nin adı verildi.

Eyüp Sultan model köyü başkent İslamabad’a 120 km uzaklıkta Çarsadda’da bölgesinde inşa edildi. Köyümüz 40 dönüm bir alan üzerine toplam 40 ev, ayrıca İstanbul alışveriş merkezi, Yardımeli Sağlık merkezi, Hamidiye temiz su çeşmesi, Cıvıltılı oyun alanı, Akabe Hasan Ali Kasır Mescidi ve en önemlisi Çağrı ilkokulu ile tüm ihtiyaçlar düşünülerek planlanmıştır.

Eyüp Sultan Model Köyü’nün 11 Nisan 2014’te resmi açılışı yapılmış olup, hak sahiplerine evleri teslim edilmiştir.

 Çağrı Eğitim Merkezi

Köyün eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla inşa edilen okul, bölgenin eğitim müfredatına uygun olarak eğitim vermeye başladı. Bilgisayar laboratuvarı ve kütüphanesi de olan Çağrı Eğitim Merkezi’nin bilgisayar ve mobilya ihtiyaçları TİKA tarafından sağlandı. Eğitim merkezinin 5.sınıftan sonraki süreçlere de hizmet etmesi planlanmış ve gelecekte bu plana göre merkez geliştirilecektir. Eğitim merkezinde ayrıca Türk dili öğretimi de yapılmaktadır.

 Yardımeli Sağlık Merkezi

Köyün bir diğer önemli merkezi ise, içerisinde eczanesi, hasta müdahale odası ve en önemlisi kadın doğum ünitesi olan Yardımeli Sağlık Merkezi’dir. Bir kadın doktorun sürekli görev yapacağı sağlık merkezinin tüm donanımı TİKA tarafından sağlanmıştır.

 Hamidiye Çeşmesi

Eyüp Sultan Model Köyü’nde inşa edilen belki de en önemli eser, Hamidiye Su Arıtma Tesisi ve Çeşmesi. Sudan kaynaklanan ciddi sağlık sorunlarının önüne geçecek ve köyde yaşayanlar bu çeşmenin sağladığı temiz su ile önemli sağlık sorunlarından korunmuş olacaktır.

 İstanbul Çarşısı

Köylülerin gündelik yaşamına dönük ihtiyaçlarını giderecekleri ve çevre merkezlerden getirip ihtiyaç sahiplerine satılacak ürünlerin sunulacağı İstanbul Alışveriş Merkezi, köyün bir diğer önemli merkezi olarak işlev görmektedir.

 Nasıl katkı sağlarım?

Eyüp Sultan Köyümüzde inşaa faaliyeti şuan için tamamlanmıştır. Ancak talebe ve ihtiyaca göre yeni konutlar inşa edecek arazi mevcuttur. Köyde bulunan sosyal mekânların harcamaları, eğitim giderleri, sağlık giderleri, köyde yaşayan yetim ve öksüzlerin iaşeleri bağışçılarımız ve kardeş ailelerimiz tarafından karşılanmaktadır.

E-Bülten'e kayıt ol faaliyetlerden haberdar ol!