Haberler   12.05.2021

Ramazanın bereketini dünyanın dört bir yanına ulaştırdık...

Ayların sultanı Ramazanı Şerif, rahmetiyle, bereketiyle, sevinç ve mutluluğu ile geldi ve gitti…

25 Bin yetim bayramlık kıyafetler ve hediyelerle sevindirildi

44 Bin kumanya ve gıda paketleri ailelere ulaştırıldı

55 Bin iftar-sıcak yemek iftariyelik paketler evlere dağıtıldı

Bu fırsat ve arınma ikliminden bizler de üzerimize düşeni almışızdır inşallah. Rahmetiyle geldi; tutulan oruçlar, yapılan ibadetler, Rahman’a açılan eller, gönülden yapılan kavli ve fiili dualar, pekiştirdi kardeşliğimizi. Bereket oldu üzerimize; yardımlaşma, paylaşma ve dayanışmanın en güzel örnekleri, hepimize güç verdi, zor günlerde en büyük destek oldu. Sevinç oldu mağdur ailelere, mutluluk oldu annelere, umut oldu babalara, gülücük oldu yetimlere.

Zor günlerdi. Sokağa çıkma kısıtlamalarının yaşandığı günlerde, 15 yıldır ambargo ve abluka altında tutulan Gazze geldi aklımıza. Gazze, bu kısıtlamaları her gün yaşıyordu. Üstelik yiyecek yok, su yok, elektrik yok , temel insani ihtiyaç maddeleri yok, en önemlisi de özgürlük yok. Bunlara ilave olarak, Ansızın gelecek olan bombalar da hiç sürpriz değil Gazzeliler için. Böyle bir hayat işte, Gazze’de yaşanan! Bu imtihanlarında yalnız mı kalacaklardı, bizler bu imtihandan muaf mı tutulmuştuk sizce?

Oruçlu iken hissettiğimiz açlık ve susuzluk, akşamki iftar sofrasındaki çeşit çeşit yemekleri düşündüğümüzde biraz olsun hafifliyordu. Akşamki iftar sofralarını hayal edemeyen, hatta senenin her günü yeteli gıdaya ulaşamadığından aç ve susuz yaşamlarını sürdüren insanlar geldi aklımıza.

Arakan kamplarında, Filistin kamplarında, Suriye kamplarında çadırlarda, toz ve çamur içinde yaşam mücadelesi veren mazlumları, savaş mağduru muhacirleri, mazlum Yemen halkını unutmamız mümkün müydü? Bu imtihanla da ilgili gelecek sorulara hazırlıklı olmamız gerekiyordu. Şu pandemi günlerinde sağlık ve afiyette olduğumuz her anın şükrü için, yapılması gerekenleri sürekli gündemde tutmak ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmak imtihanımızı kolaylaştırır mıydı acaba?

44 Bin aileye kumanya paketleri ulaştı

Salgın ve karantina günlerinde, işini kaybeden, geçim sıkıntısı çeken ihtiyaç sahibi aileler için, Ramazan ayı öncesi ve sonrası destek ve yardımlar devam etmektedir. Yurt içi ve yurt dışında 44 bin aileye kumanya ve gıda paketleri bire bir ulaştırıldı. Ailemizle birlikte olduğumuz mutlu ortamlarda, birlikte oturduğumuz iftar ve sahur sofralarında; anne ve babasından mahrum olan yetimleri hatırlamıyorsak, biz bu imtihanda başarılı olamadık demektir. Bu süreçte, Yardımeli ekipleri yurt içi ve yurt dışında mağdur ve muhtaç ailelere; fitre, zekat, kumanya paketleri ve iftariyelik sıcak yemekler  bire bir ulaştırmıştır.

55 Bin iftar ve iftariyelik verildi

Toplu organizasyonların yapılamadığı birçok yerde, iftariyelikler ve sıcak yemekler iftar öncesi hazırlanarak, ailelere ulaştırılmıştır. Yurt dışında belli bölgelerde açık alanda veya müsait yerlerde küçük gruplar halinde iftar sofraları da kurulmuştur.

25 Bin Yetim çocuk sevindirildi

Yurt içi ve yurt dışında anne-babasından mahrum yetim ve öksüzler bayram öncesi bayramlık kıyafetler, oyuncak ve hediyelerle sevindirildi. Yurt içinde ve yurt dışında birçok bölgede, yetimler küçük gruplar halinde mağazalara getirilerek bizzat kendilerinin beğendiği ve seçtiği kıyafetler alınarak hediye edilmiştir. Bayram harçlıkları, oyuncaklar, eğitim materyalleri de temsilcilerimiz tarafından yetimlere takdim edilmiştir. 81 ilimizde bulunan şube, temsilci ve gönüllü ekipler, sokak sokak dolaşarak, en ücra köşelere kadar hak sahibi mağdur ailelere, yetimlere hediyelerini takdim etmişlerdir. Yetimler için hazırlanan hediye paketleri, bayramlık kıyafetler ve bayram harçlıklar, bayram öncesi kendilerine ulaştırılmıştır.

Yurt dışında Yardımeli ofis, temsilci ve partner kurumlar aracılığı ile, mülteci kamplarına, savaş mağdurlarına, muhacirlere, muhtaçlara ve yetimlere bire bir ulaşılmış ve emanetler kendilerine takdim edilmiştir.

Yaşadığımız bu süreçte bizi bir arada tutan ve direnme gücü veren ulvi değerlerimize sahip çıkarak; dünyaya toplumsal birlikteliğin, paylaşma, yardımlaşma ve kardeşliğin en güzel örneklerini gösteren tüm hayır sahiplerine bir kez daha, sevindirdikleriniz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Sevindirdiklerinizin sevinci ve bayramı sizlere de ulaşmıştır, bundan eminiz.

Gök kubbede hoş bir seda bırakanlara ne mutlu.

Ramazan Bayramımız mübarek olsun.

Benzer Haberler
E-Bülten'e kayıt ol faaliyetlerden haberdar ol!