Haberler   22.06.2021

Kurbanlar Kardeşliğe, Fidanlar İnsanlığa | Kurban 2021 - Adak - Akika - Şükür - Vacip

Günler hızla birbirini kovaladı ve Mübarek Kurban Bayramına sayılı günler kaldı.

İnsanlık olarak yaşadığımız bu pandemi günlerinde şunu bir kez daha anladık ki; insanoğlu aciz bir varlıktır ve birbirine muhtaçtır. Bu süreci millet olarak; kardeşlik, paylaşma ve dayanışmanın birleştirici gücü ile, en az hasarla atlattık hamdolsun.

Bu bayramda da, kurbanlarımızı kardeşlerimizle paylaşmak ve bayram sevincine onları da ortak etmek için yurt içi ve yurt dışında tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.

Yardımeli Türkiye’de ve 32 bölgedeki temsilci ve ekipleri ile bu bayram da, en ücra yerlerde yardıma muhtaç insanların ve yetim ailelerin gönül kapılarını çalarak, onlara takdim edeceği kurban payları ile muhabbet ve hayır köprüleri kuracaktır. Derneğimize vekaleti verilerek emanet edilen kurbanlar, kurban sahibinin ismi okunarak, İslami usullere göre kesilip, dağıtılmaktadır. Kurban bağış kabulünün ulaştı bilgisi SMS ile bilgilendirildiği gibi, kurbanın kesildiği bilgisi sizlere SMS ile ulaştırılacaktır. Kurbanların kesilme videosu internet sitemizden kurban sahibine verilecek şifre ile sonradan izlenebilecek ve kurban sahibinin talebi doğrultusunda görüntüler CD olarak adresine gönderilecektir.

Pandemi nedeniyle bir dizi tedbir alınmıştır

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle kurban kesim ve dağıtım organizasyonunun yapılacağı tüm bölgelerde gerekli tedbirler alınmıştır. Özellikle kesim alanlarının temizlik ve hijyen hususunda azami dikkat ve hassasiyet gösterilecektir. Kesim anında kullanılan alet ve malzemeler, kesim öncesi dezenfekte edilecek, kesim alanındaki kasaplar ve görevliler maskeli olacak, mümkünse ateşleri ölçülecek ve ellerini sık sık dezenfekte edeceklerdir. Kesim alanlarına kalabalık gruplar alınmayacak, ihtiyaç sahipleri kesim alanlarının uzağında bekletilecektir. Kesim ve parçalamadan sonra, hazırlanan kurban payları, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması esnasında mesafe ve maske kurallarına dikkat edilerek, kalabalık ve izdihama neden olacak bir dağıtımdan şiddetle kaçınılacaktır.

Türkiye’de ve 32 bölgede her yıl başarı ile gerçekleştirilen “Kurban Kesim ve Dağıtım Organizasyonu” kapsamında 2018 yılında başlatılan “1 Kurban 1 Fidan” kampanyası bu yıl da devam edecektir.

2018 yılında başlatılan “1 Kurban 1 Fidan” projesi kapsamında her yıl dikilen fidanlar, artık yeşermeye, filizlenmeye başlamıştır.

 | “Kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz’’ Hadisi Şerif

Bu proje ile, kesilen her kurban için, önceden belirlenen bölgelerde meyve fidanları dikilmeye devam edecektir. Sıcak iklimin hüküm sürdüğü, kuraklığın ve yoksulluğun yaşandığı Afrika ülkeleri ve ülkemizde pilot bölgeler uygulama alanı olarak planlanmıştır. (Somali- Sudan-Türkiye-Moritanya)  

Kurban vekaletini Yardımeli’ne tevdi eden bağışçının kurban vekaleti ile birlikte bir de fide ağacını bağışlaması ile süreç başlar. Bağışçının talebine göre kesim ve dağıtımı yapılan her kurban için, su kuyusu açtığımız köy ve bölgelerde, yetkililerin belirlemiş olduğu yer ve bölgelerde meyve ağaçlarının dikimi yapılır. Ağaçların bakımı dernek yetkilisi, köy halkı ve muhtarlık (sorumlu kişi) ile beraber yürütülüp takip edilecektir.

Fidan dikimi yapılacak olan ülkelerde gerekli fizibilite çalışmaları yetkili zirai kurumlar ile birlikte yapılmakta, bölgenin iklim ve toprak şartlarına uygun meyve fidanları tespit edilmektedir.

 Projenin Sağlayacağı Faydalar
  • Peygamber efendimizin rivayetinde geçen tavsiyesine icabet etmek
  • Projenin uygulandığı ülkedeki iklime olumlu katkıda bulunmak
  • Kurban paylaşımının, yaklaşımının yanı sıra sürdürülebilir bir katkı sağlamak
  • Ağaç sevgisinin, bakımının ve faydalarının nesillere aktarılmasını sağlamak
  • Çevrenin görseline katkı sağlamak
  • İhtiyaç sahiplerine ağaçların ürünleri ile ekonomik katkı sağlamak
  • Okul, cami, kuyu, hastane, yetimhane gibi kurumlar adına yetiştirilecek meyve bahçelerinin gelirini bu gibi kurumlara vakfetmek
  • Köy Yol kenarlarına ve köy ortak alanlarına dikilen ağaçların meyvelerinin geliri ile yolun bakım ve onarımına, köyün ihtiyaçlarına katkı sağlamak
  • Ağaçlandırılan alanlarda insanların güzel vakit geçirmelerini sağlamak
 Nerelerde kurban kesimi yapılacak?

Bu yıl pandemi nedeniyle, bazı bölgelerdeki kurban kesim ve dağıtım organizasyonunu iptal etmek zorunda kaldık. Zira Covid-19 nedeniyle bazı bölgelere belirlenen şartlar çerçevesinde ekipler gönderilecek, diğer bölgelerde partner kurum ve temsilciler aracılığı ile kurban kesim ve dağıtımı yapılacaktır. Yurt dışı ofislerimizin ve yerel partner kurumlarımızın olduğu bölgelerde, ekipler oluşturarak hazırlıklar yapılmıştır.

150 bin aileye ulaşmayı hedefleyerek başladığımız hazırlıklar tamamlandı

AFRİKA: Çad, Etiyopya, Kenya, Moritanya, Somali, Sudan, Uganda, Burkina Faso, Nijerya, Tanzanya

ASYA: Afganistan, Bangladeş, Arakan Kampları, Pakistan, Kazakistan, Moğolistan, Gürcistan, Yemen, Kafkaslar, Mısır, Doğu Türkistan

BALKANLAR: Bulgaristan, Kosova

ORTADOĞU: Filistin-Gazze, Filistin-Kudüs, Irak, Suriye

TÜRKİYE

** Banka hesabına bağış yapacak bağışçılarımız; açıklama kısmına kurban türününü belirtmeyi ve cep telefonu numaranızı yazmanızı unutmayınız.

 Bölgelere Göre Kurban Bedelleri (Vacip - Adak - Akika - Şükür)

 

Benzer Haberler
E-Bülten'e kayıt ol faaliyetlerden haberdar ol!