Haberler   30.04.2024

İyiliği paylaştık, bereketi yayıldı

Ayların sultanı Ramazan ayı tüm bereketiyle geldi ve gitti.

İhtiyaç sahibi kardeşlerimizle oruçlarımızı açtığımız iftar sofralarından, yetimlerin bayramlık hediyelerine kadar birçok faaliyeti gönül dostlarıyla birlikte gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşadık.

Ramazan’ın bereketi yer yüzüne yayıldı

Her yıl olduğu gibi bu yılda da başta ülkemiz olmak üzere; Afrika’da, Asya’da, Ortadoğu’da Ramazan faaliyetlerimizi bağışçılarımızın destekleri ile gerçekleştirdik. Geçen yıl şubat ayında yaşadığımız ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinden dolayı bu yılda da önceliğimiz deprem bölgeleri oldu. Depremden etkilenen, konteyner kentlerde hayata tutunmaya çalışan kardeşlerimize kumanya/kumanya kartı yardımlarını temsilcilerimiz aracılığı ile ulaştırdık.

Genel merkezden yönetim kurulu üyelerimiz ramazan ayı boyunca yine öncelikli olarak deprem bölgelerine ve çeşitli illere giderek hem faaliyetlere bizzat eşlik ettiler hem de gittikleri illerdeki çalışmaları, ihtiyaç sahiplerinin durumlarını yerinde gördüler. Yardımeli Avrupa Genel Koordinatörü Hayri Tufanoğlu K.Maraş ve Hatay illerimizi ziyaret ederek depremzede kardeşlerimize Avrupa’dan selam ve muhabbet getirdi. Ramazan ayı boyunca sokak sokak, kapı kapı dolaşıp ihtiyaç sahiplerine kumanya/kumanya kartlarını ulaştırdık.

Ülkemizde ilk defa Yardımeli’nin uyguladığı kumanya kartı sayesinde, ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz önceden hazırlanmış standart kumanya paketleri yerine, mağazalardan ihtiyacı olan ve ihtiyacı kadar ürün alabilme imkanına kavuştu. Böylece hem israfın önüne geçildi hem de gerçek manada ihtiyaç olan ürünler muhtaç kardeşlerimize ulaşmış oldu.

Yine Ramazan ayı içerisinde fidye ve fitrelerini derneğimize tevdi etmiş bağışçılarımızın emanetlerini ilk elden ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Bayrama yetim çocuklarımız buruk girmesin diye bayramlık hediyelerini ramazan boyunca peyderpey ulaştırdık.

Aile iftarları

Ramazan ayının en özel anlarından biri de ailecek iftar sofrası etrafında buluşmak. İşte bu ana ortak olmak ve birlikte oruçlarımızı açmak için her yıl uyguladığımız aile iftarlarımıza bu yıl da devam ettik. Misafir olduğumuz evde ki fert sayısınca hazırladığımız iftariyeliklerimizi alıp ihtiyaç sahibi ailelerimize misafir olduk, oruçlarımızı açtık. Bayramlık hediyelerimiz ile çocuklarımızın yüzünü güldürdük.

Anadolu’dan gönül coğrafyalarımıza…

7 ekimden beri Gazze’de yaşanan katliamda binlerce çocuk, kadın ve yaşlı insan hayatını kaybetti. Dünyanın dur diyemediği bu katliam maalesef mübarek Ramazan ayı boyunca da devam etti.

Yardımeli olarak Gazze’ye yönelik yardımlarımızı Ramazan ayında da devam ettik. Türk Kızılay’ı aracılığı ile başta gıda olmak üzere Gazze’de ihtiyaç duyulan insani yardım malzemelerini bağışçılarımızın destekleri ile ulaştırdık. Gazze güneyine sıkışmış 1.5milyondan fazla kardeşimize kumanya dağıtımları ve iftarlık dağıtımları gerçekleştirdik.

Yine Lübnan’da Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı Sabra ve Şatilla kampları ve Sayda bölgesinde ki kamplarda kumanya dağıtımları, toplu iftarlar ve yetim çocuklara bayramlıklarını ulaştırdık. Lübnan’da ki faaliyetlerimize dernek başkanımız Sadık Danışman ve başkan yardımcımız Nuri Çalışkan eşlik ettiler.

Yıllar süren iç savaş neticesinde ülkemizin sınır bölgelerine ve özellikle İdlib ve çevresine yerleşmiş ve çadırlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli kardeşlerimizi yalnız bırakmadık. Kumanya dağıtımlarının yanı sıra Türk Kızılay’ının Sevgi Butik mağazasında yetim çocuklara bayramlık hediyelerini ulaştırdık.

Arakanlı Müslüman kardeşlerimizin sığındığı Bangladeş’te Ramazan ayı boyunca iftar programlarımız devam etti. 2017 yılında faaliyete aldığımız ve başta yetim olmak üzere bölgeden birçok öğrencinin eğitim gördüğü Bangladeş Darul Hikme Külliyesi’nde öğrencilerimizin katılımı ile iftar programları gerçekleştirdik.

Güçlü gönül bağı ile bağlı olduğumuz Pakistan’da ramazan faaliyetlerimiz dolu dolu geçti. 2010 yılında yaşanan büyük bir sel felaketinin ardından inşa ettiğimiz Eyüp Sultan Köyü’müzde yine ramazan dolayı ile büyük bir heyecan ve coşku vardı. Köy sakinlerimiz ile birlikte iftar sofralarında buluştuk. Hazırladığımız kumanya paketlerini yetim ailelerimize ulaştırdık.

Kara kıta Afrika’nın en fazla açlık, yokluk görmüş ülkesi olan Somali’de ramazanın bereketini beraber yaşamak, yetimlerin yüzünü güldürmek için iftar sofraları kurduk oruçlarımızı aynı sofrada açtık. Bir olmanın beraber olmanın bereketini birlikte yaşadık.

Bu iyilikleri yapmamıza vesile olan tüm bağışçılarımıza ve gönüllülerimize Yardımeli ailesi olarak teşekkür eder şükranlarımızı sunarız.

Benzer Haberler
E-Bülten'e kayıt ol faaliyetlerden haberdar ol!