Haberler   24.02.2021

Bosna hemen yanı başımızda...

Yaklaşık 500 yıl Osmanlı Devletinin idaresinde kalan Bosna Hersek, Avrupa’nın göbeğinde bir uç beyliği gibi, İslamın izlerini hala barındırmakta.

Bosna, Bilge Kral Aliya’nın bizlere emaneti. Zulüm, soykırım, mücadele ve direnişin şehri. Bosna’nın yaşadığı o kötü günlerin izlerini, şehrin bazı bölgelerinde hala görmek mümkün. Hafızalardan silmek, unutturmak zaten mümkün değil. O zor günleri yaşayan insanları dinlediğinizde, yaşadıkları zulmü ve acıyı hissetmemek mümkün değil. Yıllarca beraber yaşadıkları En yakın komşuları tarafından ihanete uğramaları, saldırıya maruz kalmaları, onları çok daha fazla etkilemiş. Hala anlatırken gözleri dolmakta, ağlamaktan konuşamamaktalar.
 


Hep özlemle bekliyorlar; köyün yaşlıları, teyzeler, amcalar. Türkiye’den gelenlere hep farklı bir gözle bakıyorlar. Gözyaşı ile birlikte Dillerinden dualar dökülürken, son sözleri hep aynı: “Bizi unutmayın, buraları bırakmayın!"

Yardımeli olarak kuruluşundan bu tarafa Bosna Hersek ve Bosnalı kardeşlerimiz unutulmadı. Kardeş aile projesi, Ramazan Ayı ve Kurban Organizasyonları, gıda ve nakdi yardımlar, Sera projesi ile kardeşlerimizin yanında olmaya çalıştık.
 


En son bölgeye giden Yardımeli Yönetim Kurulu Üyesi ve Bosna sorumlusu Adnan Akdaş, yapılan çalışmaları yerinde izledi ve ziyaretler gerçekleştirdi. Kardeş aile ziyaretleri yapılarak emanetleri ulaştrııldı. Sera projesi kapsamında kurulan ve devam eden seraları  ve aileleri yerinde ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

Ayrıca, Avrupa’ya geçme hayaliyle bölgede bulunan mülteci kamplarını da ziyaret ederek, kampta bulunan göçmenlere kışlık kıyafet ve hediyelerini takdim etti.
 


Sera Projesi ailelere büyük destek oluyor...

Yardımeli olarak hayata geçirdiğimiz bütün projelerin bölgenin şartlarına uygun ve sürdürülebilir projeler olması birinci önceliğimizdir. Tıpkı  bir Çin atasözün de olduğu gibi mağduriyetin olduğu bölgelerde, uyguladığımız projelerle, süreki balık vermektense, balık tutmayı öğretmek hedeflerimizden biri. Bu amaçla başlattığımız Sera Projesi'de Bosna’da uyguladığımız sürdürülebilir projelerimiz arasında yer almaktadır. 

SERA PROJESİ

Benzer Haberler
E-Bülten'e kayıt ol faaliyetlerden haberdar ol!