Eğitim Destek Projeleri

Akabe Yetimler Külliyesi

Akabe Yetimler Külliyesi

ASudan’da, uzun yıllardır devam eden iç savaş, açlık, yoksulluk ve iklim şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle yaklaşık bir milyon korumasız ve yetim çocuk bulunmaktadır. Afrika’nın en geniş 3.ülkesi Sudan 40 Milyon nüfuslu bir Müslüman ülkesidir. Uzun yıllardır devam eden iç savaş, açlık, yoksulluk ve iklim şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle yaklaşık bir milyon korumasız ve yetim çocuk bulunmaktadır. Bu çocukların akıl, beden ve ruh sağlıklarını ifsad edecek birçok tehdit ve tehlike var. Bölgedeki misyoner faaliyetler ise oldukça etkilidir.

Savaşın güvensiz ve olumsuz ortamının içerisinde savunmasız kalan çocukların sağlık, eğitim ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması için başlatılan çalışma, Akabe Yetimler Külliyesi olarak vücut bulmuştur. Başkent Hartum’da 21 dönüm arazi üzerine inşa edilen kompleks için 2011 Ocak ayında temeli atılan yetimhanemizin, üstün gayret ve desteklerle 2012 yılının Ağustos ayında resmi açılışı yapılmıştır.

Toplamda 400 yetime hizmet edebilecek (eğitim-barınma-iaşe-sosyal alan) donanıma ve altyapıya sahip olan Akabe Yetimler Kompleksinde sosyal amaçlı bölümler de bulunmaktadır:

  • Derslikler
  • Kütüphane
  • Bilgisayar odası
  • Yatakhaneler
  • Yemekhane-mutfak
  • Oyun bahçesi
  • Spor alanları-salonu
  • Misafirhane
  • Camii
 Eğitim ve Müfredat

Her sene ilköğretim seviyesinde, farklı bölgelerden ve kabilelerden özenle ve belli kriterler uygulanarak seçilen yetimler lise çağına kadar eğitimlerine devam etmektedirler. Türkiye’den giden yönetici, müdür ve idarecilerin yanında yerel öğretmen ve hizmetlilerle birlikte, Sudan milli eğitim müfredatına uygun, tescilli ve yasal eğitime devam etmektedir. İngilizce ve Arapça eğitimin yanında Türkçe dil kursları da verilmektedir.

 Nasıl katkı sağlarım?

Akabe Yetimler Eğitim Kompleksinde bulunan yetimlere verilen eğitim, barınma ve iaşe hizmetleri tamamen ücretsizdir. Kompleksin genel giderleri, öğretmen ve eğitim giderleri, mutfak ve kırtasiye harcamaları, yetimlerin kıyafet, gıda, ulaşım giderleri bağışçılarımız destekleri ile karşılanmaktadır.

* Yetimhanemizden bir yetimi de siz sahiplenin! Bir yetimden ne çıkar demeyin !

Yetim Talep Başvuru Formu

E-Bülten'e kayıt ol faaliyetlerden haberdar ol!